2414/​4

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Parti af Charlottenlund Skov. Usigneret. Betegnet på bagsiden Charlottenlund, 7 August 1850. Olie på lærred. 32×39.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 387, 1954 nr. 208.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag