Henri Nelson (f. ca. 1870, d. 1920)
Fransk bordplateau af forgyldt bronze og spejlglas, hvert hjørne med prydvaser og otte svungne lysarme, svungne sider rigt støbt med ornamentik og satyr maskaroner. Sign. H. Nelson 86. Louis XV, 19. årh.s slutning. H. 31 cm. L. 120 cm. W. 79 cm.
ABR, auktion 571 lot 142. Margit og Erik Brandt samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 29. maj 2019