2116/754
Ole Gjerløv-Knudsen & Torben Lind (f. 1930, d. 2009)
“Moduline”. Additionssofa i fire moduler med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med sort, dybthæftet skind. Model 175. Udført hos France og Søn. Samlet L. 253. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelt modul med krakeleringer i sæde. Seks umbraco-samleskruer medfølger.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud