1950/638
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret “disko” metal. Dråbeformet kanneleret kropus og buende fodstykke. Stemplet monogram Just A. Denmark, dessin 1860. H. ekskl. fatning 27,5. H. inkl. fatning 33.
Ej monteret med ledning. Flere overfladeridser i patinering; disse er forsøgt kamufleret med sort tusch.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud