2108/796
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Panthella”. Standerlampe af hvidlakeret metal og hvid akryl. Formgivet 1971. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginale skruer under skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud