Jørgen Pedersen (f. 1944)
Organiske former. Sign. JP 08. Skulptur af blankpoleret stål på tilhørende base. H. 245. Base L. 138. B. 168.
Jørgen Pedersen har udført flere udsmykningsopgaver til blandet andet Grundfos, Jyske Bank, MCH Herning m.fl.
Der er indhentet et tilbud på transport af nedenstående skulptur fra midtjylland til en brofast adresse i Danmark på kr. 3.480,00 + moms.
Minimale brugsspor.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020