841/​97

Karl Jensen, (efter Christen Købke) (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2013.

“Frederiksborg Slot. Parti fra ved Møntbroen”. 1912. Usigneret. Olie på lærred. 60×65.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 2. Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 2 (under kopier).

Udstillet: Holstebro Museum, “Karl Jensen udstilling”, 1995.

Proveniens: Bestillingsarbejde. Kunsthallen auktion 409, 1992 nr. 67.

Originalen tilhører Statens Museum for Kunst.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK