2413/867
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på otte armstole med stel af stål. Sæde betrukket med patineret, brunt skind. Model 3207. Designet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og smuds. Skind varierer i nuance, ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag