To allianceringe af 14 kt. hvidguld henholdsvis prydet med talrige carréslebne safirer og carréslebne smaragder. Str. 55 og 56. 1953 og 1979. (2)
Originale kvitteringer fra A. Michelsen dateret 21. april 1953 og A. Halberstadts Eftf. dateret 10. juli 1979 medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Safirerne fremstår med lidt slitage på facetkanterne. Smaragderne fremstår med stærk slitage i form af større afslag og to manglende smaragder. To smaragder er baguetteslebne.
Smykker og Fashion, 5. maj 2021