Stor kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med firkloede drager jagende den brændende perle, skyformationer og bølgende hav. Sen Qing/tidlig republik. H. 50 cm. Stand af udskåret hardwood medfølger.
Proveniens: Erhvervet af Dansk diplomat udstationeret i Beijing i 1960–70erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 28. maj 2019