1702/1729
Et par svenske lysestager af messing med snoede stammer, drevet og punslet med frugter og bladværk, opsat på runde, hvælvede fodstykker. Barokform. 19. årh. H. 21. (2)
Mindre buler. Lysmanchetter loddet. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 12. januar 2017
Vurdering
Hammerslag