2015/27
IWC lommeur af 14 kt. guld, sølvfarvet skive med guldfarvet arabertal, små sekunder, signeret International Watcht Co. Schaffhausen, værk signeret IWC Probus Scafusia, serienr. 771531, støvkapsel af guld. Kapsler signeret samt nummereret 796693. 1920–1925. Vægt i alt 65 g. Kassediam. 49 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med snavs og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud