1947/​520

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den spanske stol”. Et par armstole af massiv eg, sæde og ryg udspændt med let patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1958.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 66–69.

Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Kategori
Vur­dering

36.000–40.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt