2032/723
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Hundefigur af stentøj, dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram, 56. H. 20,7. L. 22,5.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark.
Ene pote med et minimalt glasurafslag.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
50 bud