2139/721
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj dekoreret med cremefarvet glasur og indridsninger i relief. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 25. Diam. 29.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte små afslag og glasurafskalninger langs kanter.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
46 bud