2124/329
Japansk tripod censer af patineret bronze med låg, graveret og støbt i relief med fugle og vegetation, lågknop i form af siddende person. Meiji 1868–1912. H. 29.
Figur mangler arm. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ir indvendigt.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag