1951/​845

Just Andersen

Elna Borch (f. Roskilde 1869, d. København 1950)

Vase af patineret diskometal, kanneleret korpus på rundt fodstykke samt to figurer af patineret diskometal i form af siddende pige og dreng holdende konkylie. Stemplet monogram, Denmark, dessin 2318, 2017 og 2355. Betegnet E. Borch. H. 18. Diam. 12. Figurer H. 17 og 18. (3)

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med kraftig slitage.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag