2108/726
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampestel med fatningshus og afbryderhus af bakelit. Brunlakeret stamme og base. Udført hos Louis Poulsen. H. 57.
Senere brun lakering. Brugsslitage, herinder ridser, mærker og afslag. Skærmholder med skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud