2425/​7534

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Olof Johan Södermark (1790–1848). Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 20×13. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 31).

Olof Johan Södermark gjorde oprindeligt karriere i det svenske militær. Efter flere års tjeneste, begyndte han at have flere opgaver som topograf – dog stadig inde for militæret – og han var blandt andet med til at udregne og tegne grundplanerne for Karlsborgs Fästning samt bistå dets opførelse. Overgangen ud af militæret begyndte fra 1820–1824, hvor han fik mindre, lønnede opgaver som at lave raderinger af monumenter til tidsskrifter mm.

I midten af 1820’erne forlod Olof Johan Södermark Sverige i sin bestræbelse på at blive kunstner. Han rejste først til Paris og senere til Rom, hvor han endte med at bo af flere omgange indtil sin død i 1848.

Monteret på pap. Papiret er gulnet. Enkelte minimale misfarvninger.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag