1917/874
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Pendel med skærme af messingcoated metal. Model P. 376. Udført og mærket hos Nordisk Solar. 1960–70'erne. Diam. 55.
Litteratur: “Dansk Kusthåndværk”, nr. 5–6, 1965–66.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Øverste skærm med minimal skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag