Carl Magnus Stahle (, Skt. Petersborg)
Russisk krus med låg af sølv, indvendigt forgyldt, prydet med rocailler og blade, på fire volutte fødder, lågknop i form af en blomst på et blad. Svungen hank. Carl Magnus Stahle, guardein Dmitri Ilich Tverskoi 1845, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 318 g. H. 14,5.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Ene fod let bøjet. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågknop let løs.
Russisk tema, 5. december 2019
40 bud