1732/​52

Paul Ipsen (f. Hallig Oland, Slesvig 1746, d. ca. 1810)

En samling af otte miniatureportrætter af en herre og syv damer, bl. a. Kirstine Helene Leth (1767–1828) og Mette Marie Muderspach (1748–1831). Sign. Paul Ipsen og daterede hhv. 1782, 1786, 1787, 1789 (3 stk.), 1791 og 1792. Vandfarve, bly og kridt på papir. Lysmål fra ca. diam. 8,5 til ca. diam. 11,5. Samtidige rammer. (8).

Proveniens: Bagermester Reinh. van Hauens Samling, heraf tre med samlermærke 1930.

Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier og møbler, 7. august 2017

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK