2149/8607
Russisk udvidet Deesis ikon, omgivet af ramme prydet med div. helgener. Tempera på træpanel med let forsænket billedflade/“kovcheg”. 19. årh.s slutning. 31×26.
Mindre krakeleringer. Restaureret.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag