2032/135
Vævet bælte af sølv prydet med påsatte stjerner, bæltespænde i form af bladkrans med sabel. Ej mærket, men med oldermandsranke. 20. årh. Vægt 175 g. B. 3 cm. L. 73 cm.
Proveniens: Erhvervet i antikbutik i Baku, Aserbajdsjan i 2000.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vævning nogle steder ødelagt i kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag