2032/​135

Vævet bælte af sølv prydet med påsatte stjerner, bæltespænde i form af bladkrans med sabel. Ej mærket, men med oldermandsranke. 20. årh. Vægt 175 g. B. 3 cm. L. 73 cm.

Proveniens: Erhvervet i antikbutik i Baku, Aserbajdsjan i 2000.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Vævning nogle steder ødelagt i kanten.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK