Christian Eckardt (f. København 1832, d. sst. 1914)
“Fregatten Jylland under Sejl”. Sign. C. Eckardt 1896. Olie på lærred. 56×85.
Udstillet: Charlottenborg 1896 nr. 93.
Én reperation / lap på bagsiden. Retoucheringer. Mindre trykmærke fra blændramme med krakeleringer.