C. W. F. France (f. Langside, Glasgow 1897)
“Jupiter”. Fritstående tre-personers sofa med stel af riopalisander, sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 218/3. Udført og mærket med blikskilt hos France & Søn. L. 204.
Litteratur: Mobilia nr. 121, 1965 i annonce.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021