2103/​556

C. W. F. France (f. Langside, Glasgow 1897)

“Jupiter”. Fritstående tre-personers sofa med stel af riopalisander, sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 218/3. Udført og mærket med blikskilt hos France & Søn. L. 204.

Litteratur: Mobilia nr. 121, 1965 i annonce.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK