Foto endnu ikke klar
895/​45

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Udsigt igennem en port til blomstrende rhododendron. Sign. L. T. 2/6 1922. Olie på lærred. 71×90.

Motivet er fra parterrehaven ved Rosenborg Slot, hvor han om vinteren boede i gartnerboligen.

Proveniens: Kunsthandler Viggo Berg, Skagen. Nærmeste familie. Maleriet har været i familiens eje siden købet direkte af Laurits Tuxen i 1922.

Rettelse d. 2. juni 2020.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK