2138/888
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Kontorstol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med senere sort skind. Udført og mærket hos Hermann MIller.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere betrukket med sort skind. Senere uoriginale skruer.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud