Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
“Elche Palme Skov i Spanien”. Sign. Vilh. Melbye 1856. Olie på lærred. 42,5×60,5.
En stor reparation/lap på bagsiden. Enkelte retoucheringer. Minimale krakeleringer ved reparationen. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020