2118/983
Johan Rohde, tilskrevet (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Skønvirkestol med stel af cubamahogni. Gennembrudt ryg udskåret med svungne lister med volutter. Sæde betrukket med lyst, mønstret stof.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Reparation på højre armlæn ved ryg.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud