873/​609

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“Son p’tit bonhomme de chemin”. Sign. Alechinsky 1997 samt med titel og årstal på bagsiden. Akryl på papir monteret på lærred. 150×120.

Udstillet: “Pierre Alechinsky - Le pinceau voyageur”, Bawag Foundation, Wien, juni - september 1999. Gengivet s. 27 i kataloget (tekster af Marc Sheps og Pierre Alechinsky). Proveniens: Collection Michel Sicard, Frankrig.

"Alechinsky vælger ikke mellem forskellige udtryksformer, han blander dem, kombinerer dem og ignorerer etablerede normer eller genopfinder dem. Alle de ord, vi ved, er både sande og falske på samme tid: kalligrafi, ideogram, håndskrift, tegn, symbol, spor, tegning. Vi må erkende: Alechinsky er en urimelig maler, for så vidt som han tænker anderledes. Han er brudt fri af alle de kasser, som vi har begrænset ham til, og han nyder den hårdt vundne frihed. Han er blevet uklassificerbar og har udryddet kategorier. Hans dualistiske arbejde lever af energien fra modsætningerne, som den er sammensat af. Hans figurer af monstre svinger mellem det groteske og det forvrængede og synes samtidig at forvandle sig til harmoniske arabesker. Hans skinnende harmonier af farver bliver pludselig dystre. Hans krydsede og urolige linjer bliver pludselig overdådige. Hans ukonventionelle fortællinger omdannes til rebusser for insidere, spontane og energiske tegninger viser sig at være blevet overvejet i detaljen – måske er denne dualitet manifesteret i selve kunstnerens krop, hvor han skriver med sin venstre hånd og maler med sin højre. Balancerer han hårdfint på grænsen mellem ord og billedsprog? Mellem det bevidste og det ubevidste? Mellem det rationelle og det irrationelle? Mellem det planlagte og det spontane? Mellem klarsyn og følelser? Mellem sort-hvid og farve? Mellem centrum og periferien? Mellem mediet og gestussen? Denne dualitet er drivkraften bag et værk, der konstant stilles tvivl ved, som finder sig selv involveret i en permanent dialog mellem dens to ekstremer (Marc Sheps i ovennævnte katalog s. 7–9)

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

1.000.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK