2416/​769

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Elefantfigur af stentøj, dekoreret med grøn/brun glasur, modelleret med motiv i relief med indskription: “Chr. Thorsen & Søn 1936”. Sign. monogram. H. 10.

Afslag på fodrand. Mindre afslag i glasur. Længere krakeleringer i glasuren.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag