2435/​889

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Original Salesco box i brunt karton med fem kataloger fra Carl Hansen & Søn, Andreas Tuck, Ry Møbler, AP-Stolen og Getama. Fotograferet af Keld Helmer-Petersen og Louis Schnakenburg Ingemann. Trykt hos Thejls Bogtryk. Samt Rud. Rasmussen 100 års skrift. (6)

Bestående af:

Carl Hansen & Søn katalog 1967. 56 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets stole. Model CH 22-CH 54.

Andreas Tuck katalog 1967. 86 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets sofaborde og spiseborde. Model AT 6-AT 48 og model AT 303-AT 334. (Side 25–26 mangler).

RY Møbler 1967. 62 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets reoler, skænke og andet. Model RY 5-RY 100 og model RY 20-RY 31. (Side 57–58 mangler)

AP-Stolen katalog 1967. 70 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets lænestole og sofaer. Model AP 15-AP 64.

Getama katalog 1967. 70 sider med illustrationer og beskrivelser af de fleste af firmaets lænestole, sofaer og senge. Model GE 6-GE 330 og GE 701–705.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?