872/​1403

Pietro Antonio Rotari, stil, 18. årh.s andel halvdel

Portræt af Zarevich Paul Petrovich af Rusland (1754–1801), fra 1796 Zar Paul I af Rusland, iført rød jakke, guldbroderet vest og kniplingstørklæde, bærende den russiske Skt. Anna ordens kors samt den russiske Skt. Andreas ordens stjerne og blå bånd, holdende en hermelinskåbe. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 80×62. Régenceform ramme, 19. årh.

Litteratur: N. G. Presnova, “Fyrst Sheremetevs Samling af Portrætter i Kuskovo”, Moskva 2002, lignede portræt afb. og omtalt s. 183, med målene 83,5×71. Opholdsstedet af Rotaris originale portræt er ukendt idag. Udover portrættet i Fyrst Sheremetevs Samling kendes typen også Ivanovskii Region Kunstmuseum (malet af A. P. Antropov 1761), Det Kinesiske Palads Museum i Lomonosov (malet af A. P. Antropov 1761) and Arkhangelskoye Palads udenfor Moskva (ubekendt maler, 18. årh.).

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen. Da ægteparret flyttede ind i Saltykov Paladset i Skt. Petersborg 1923, hang portrættet her i deres nye bolig fra Saltykov familiens tid. Paladset var oprindeligt en gave fra Zaritsa Katharina II den Store til Fyrst Nikolai Ivanovich Saltykov. Det skete i taknemmelighed for hans opgave som lærer for hendes børnebørn, Zarevich Alexander Pavlovich (I) og Storfyrst Konstantin Pavlovich, sønner af Zarevich Paul Petrovich. Det er derfor muligt, at nærværende portræt fra begyndelsen også var en gave fra zarfamilien til Saltykovfamilien.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

320.000 DKK