2305/​5

Stor Russisk Gudsmoderikon “Kazanskaja”. Tempera på træpanel med forgyldt baggrund. Ca. 1800. 48×38.

Proveniens: Samlingen efter Ove Andersen.

Ove Andersen, havde en stor passion for russiske ikoner, og den unikke kunstart de repræsenterer. Ove Andersen blev først præsenteret for de smukke ikoner kort tid efter murens fald i 1989, hvor han var en af de første danske entreprenører der greb muligheden for samhandel, i de få år efter murens fald hvor Rusland ønskede at nærme sig vesten og søge åbenheden.

Under Ove Andersens mange rejser østpå kom han i kontakt med mange russere og det lykkedes ham gennem veludviklede venskaber at få kontakt til disse private russiske ikonsamlere og opkøbere der gjorde det muligt, at samle denne unikke række værker. Samlingen er påbegyndt omkring 1990 og rummede på sit højeste(i 2007) 80 ikoner af høj kvalitet.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. januar 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag