2027/7
Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra den romerske campagne. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 68×97.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer samt mindre retoucheringer og to mindre reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juni 2020
Vurdering
Hammerslag