2139/919
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1788”. Et par armstole af bøg, løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet møbelstof. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1979. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud