Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 16/22. Litografi i farver. Lysmål 36×50.
Trykt af kunstneren selv på hans skole, Moderna Konstskolan i Stockholm. Også udgivet af ham selv.
Proveniens: Kunstnerens enke, Eva-Lisa Lennartsson, Stockholm. Nedarvet i familien.
I denne uge præsenterer vi en mindre samling af værker fra den surrealistiske abstrakte kunstner Vilhelm Bjerke-Petersen. Vi udbyder primært hans litografier med konkrete kompositioner, men også to surrealistiske kompositioner har fundet vej til auktionen. Vilhelm Bjerke-Petersen (1909–1957) var en central figur i dansk og nordisk modernisme, og hans kunstneriske virke spænder over både abstrakt og figurativ surrealisme. Bjerke-Petersen havde et stærkt teoretisk og filosofisk grundlag for sin kunst, inspireret af surrealismens idealer og psykoanalysen, særligt Freuds drømmetydning. Denne inspiration er tydelig i hans surrealistiske værker, hvor symboler som, sten, træer og svævende figurer går igen og bruges som billeder på menneskets forbindelse med naturen og det underbevidste. Disse motiver findes også i hans grafiske værker, hvor de overføres til litografiernes linjer og former. Bjerke-Petersen var ikke blot optaget af surrealismens figurative udtryk, men også af abstraktionen, hvilket kommer til udtryk i den måde, hans kunst udvikler sig over tid. En særlig fase i Bjerke-Petersens kunstneriske udvikling kan ses i disse litografier, som han selv trykte på sin skole, Moderna Konstskolan i Stockholm. Disse litografier blev produceret i små oplag og udgivet af kunstneren selv, hvilket gør dem sjældne og værdifulde i både kunstnerisk og historisk sammenhæng. Den lille produktion af litografier på Moderna Konstskolan viser en intens fokusering på det håndværksmæssige og det kunstneriske udtryk. Disse tryk afspejler Bjerke-Petersens forsøg på at smelte surrealismens symbolske verden sammen med den abstrakte formverden, han var begyndt at vende tilbage til efter krigen. Trykkene er også kendetegnende for den retning, han tog i 1950'erne, hvor han grundlagde sin skole og udgav bogen “Konkret Konst” i 1956, der konkluderer, at konkret kunst er den mest direkte vej til kunstens essens. Bjerke-Petersens grafiske værker, især hans litografier, står som vigtige eksempler på, hvordan kunst kan fungere som et redskab til at udforske menneskets indre landskaber. Gennem hans eksperimenter med surrealismens figurer og abstraktionens rene former, forbliver hans arbejde en central del af det 20. århundredes kunsthistorie i Danmark og Skandinavien.
Original stand. Undersøgt i ramme.