12007/​108

Ubekendt fotograf: “Favorite Outfit for Churchill”. Originalt engelsk pressefotografi af Winston Churchill (1874–1965) iført kedeldragt og med cigar i venstre hånd. Bagsiden med nyhedstelegram fra International News Photo, New York. Desuden stempel vedr. brugsrettigheder. Forside med beskæringsanvisninger i rødt. Dateret den 1. februar 1953. Fotostørrelse 23×17,5 cm. Rammestørrelse 43×33 cm.

Trods dét at han rådede over et betragteligt antal uniformer og jakkesæt, foretrak Winston Churchill ofte at iføre sig en af de kedeldragter, han havde fået syet hos det endnu eksisterende firma Henry Poole & Co. i Londons gamle skræddergade, Saville Row. Og ikke kun ved helt private lejligheder, men også i forbindelse med varetagelsen af officielle pligter kunne man fra tid til anden se ham i dette afslappede og  behagelige antræk. Næppe andre end Churchill kunne have tilladt sig denne lejlighedsvise afvisning af konventionel påklædning.

Dette er et originalt engelsk (amerikansk) s/h pressefotografi fra 1953, som fremstår med almindelige alders- og håndteringstegn, herunder småskrammer samt enkelte overfladekrakeleringer. Bagsiden let gulnet.

Kunst, antikviteter & design, 13. februar 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK