Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
Køer og får ved Marketenderiet Nyværk på Saltholm. Usigneret. Olie på lærred. 30×69,5.
Nærværende maleri er kunstnerens senere version af et værk på Statens Museum for Kunst (KMS 3115).
Krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018
30 bud