2149/​706

Just Andersen, Svensk design (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Et par kugleformede art déco-lysestager af rødbrun og sort bakelit, opsat på firkantet fodstykke. Udført i Sverige, 1920–1930erne. H. 10,5. Diam. på lysholder 2,8. En vase af patineret diskometal med ottekantet korpus og fod. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin 1932. H. 19,5. Diam. maks. 15,5. (3)

Overfladeridser og mærker. Alders- og brugspatina. Begge lysestager med lys orange filt undertil, hvoraf den ene med utydelig blyant-skrift. Inderside af vase med brugsspor. Patina delvis slidt.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

19 bud

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK