Just Andersen, Svensk design (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par kugleformede art déco-lysestager af rødbrun og sort bakelit, opsat på firkantet fodstykke. Udført i Sverige, 1920–1930erne. H. 10,5. Diam. på lysholder 2,8. En vase af patineret diskometal med ottekantet korpus og fod. Stemplet monogram Just A., Denmark. Dessin 1932. H. 19,5. Diam. maks. 15,5. (3)
Overfladeridser og mærker. Alders- og brugspatina. Begge lysestager med lys orange filt undertil, hvoraf den ene med utydelig blyant-skrift. Inderside af vase med brugsspor. Patina delvis slidt.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
19 bud