Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Portræt af kunstnerens førstefødte søn Laurids Christian Constantin Hansen (f. 21. marts 1847 - død 26. marts 1848). 1848. Sign. C. H. Olie på lærred. 23,5×21,5.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 250. Her forklares det, at en replik af portrættet tilhører Frk. Kristiane Konstantin Hansen, mens dette i 1901 tilhører Frk. Thora Constantin Hansen.
Litteratur: “Constantin Hansen 1804–1880”, udstillingskatalog 1991, Thorvaldsens Museum og Aarhus Kunstmuseum, afbildet s. 115. Elise Konstantin-Hansen, ”Små kapitler af et langt liv”, omtalt s. 8.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie.
Enkelte mindre retoucheringer. Fine krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger, primært ved kanter. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
34 bud