2013/823
Kai Lyngfeldt Larsen (f. Kalundborg 1920, d. 2001, Arkitekt og Møbeldesigner)
Skammel med stel af massiv teak. Sæde udspændt med patineret naturskind. Udført hos Søborg Møbler.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Syninger på skind samt kanvas på undersiden med defekter.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag