2013/​823

Kai Lyngfeldt Larsen (f. Kalundborg 1920, d. 2001, Arkitekt og Møbeldesigner)

Skammel med stel af massiv teak. Sæde udspændt med patineret naturskind. Udført hos Søborg Møbler.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Syninger på skind samt kanvas på undersiden med defekter.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK