2104/57
Et par danske champagnekølere af sølvplet. Mærket St. Thomas,ON. Danmark 20. årh.s første halvdel. H. 48 cm. (2)
Champagnekølerne stammer muligvis fra danserestauranten St. Thomas som lå på Frederiksberg Allé 26 i 1940'erne.
Fremstår med tydelig alders- og brugsslitage. En køler fremstår skæv pga stamme med stort indtryk/hul, flere større indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud