2139/921
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skammel med ben af mahogni. Sæde og sider betrukket med brunt skind. Model 2202. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud