1737/1674
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende på sneløve. Ming 1368–1644. Vægt 1310 gr. H. 26 cm.
Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i ØK Shanghai.
Slitage, ridser, enkelte huller, base med buler og afslag.
Varia, 14. september 2017
Vurdering
Hammerslag
22 bud