2426/​775

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

Lænestol af massiv teak med medestel, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt læder. Model 130. Formgivet 1961. Udført og mærket hos France & Søn.

Litteratur: Mobilia 1961.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

827879 (Autobud) 4.000 DKK
855837 3.800 DKK
827879 (Autobud) 3.600 DKK
855837 3.400 DKK
827879 3.200 DKK
1146524 3.000 DKK