Lisbeth Munch-Petersen, m.fl. (f. 1909, d. 1997)
Vase og skål af lertøj, dekoreret med hhv. bladmotiver og vertikale streger i rødbrun, grøn og blå glasur på lysegrå base. Sign. monogram LMP. Unik. To mindre skåle af stentøj, dekoreret med blålig glasur med sorte og hvide elementer. Sign. Lisbeth. Vase: H. 11. Skål: 10. Diam. 15. To mindre skåle: H. 4/5. Diam. 7/7,5. (4)
Almindelig brugsslitage. Skål med med bladmotiver har indvendigt mindre spor af kalkaflejringer. Vasen med lille afslag udvendigt på fodrand.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
20 bud