Foto endnu ikke klar
891/​213

Monstrans af udskåret, forgyldt og bemalt træ, visende den pileskudte St. Sebastian. Opsat på stander prydet med druer og vinløv på sort grund, trepas fodstykke udskåret med ornamentik. Antagelig Italien 17. årh. H. ialt 94/272 cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK