876/​64

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Købt af det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2017.

L. A. Ring ved sit væltede staffeli. Sign. H.A.B. Olie på lærred. 78×67.

L. A. Ring står i udkanten af en skov med et hus i baggrunden og har kastet staffeliet fra sig.

Ifølge Herman Madsen, “Fynsk Malerkunst”, 1959 s. 56 ff. havde Ring nærmest opgivet maleriet og var i en svær depressiv periode, netop da han kom til Pedersminde i 1883 (Rågelund). H. A. Brendekilde har portrætteret vennen, hvor det så sortest ud. Ingen ville købe hans malerier og han måtte ernære sig som almindelig maler. L. A. Ring var så langt ude, at han påtænkte at emigrere til Amerika.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK